Gabion Sepet

Ülkemizde ve dünyada çok yaygın olarak kullanılan Gabion Sepetler kaya ve taş ile doldurmak amacı ile oluşturulmuş çift burgulu altıgen çelik tel örgü kafeslerdir. Gabion Duvar, Altıgen sepet, Fildofer, Gabyon, Gabyon sepet olarakta telafuz edilmektedir. Bkz.Fig.I

Gabion Sepetlerle özellikle taş dolgu malzemesinin kolay bulunabileceği yerlerde son derece ekonomik ve de doğal görünümlü çözümler üretmek mümkündür.

Gabion Sepetler çok değişik en, boy, uzunluk ve tel kalınlıklarında olabilmektedir. Ölçüler ve toleranslar için Bkz.Tablo I ve Tablo III Sepetleri kuvvetlendirmek için, sepet kenarları örgü telinden daha kalın bir tel ile çerçevelenir. Bkz.Tablo III Genellikle uzunluğu 2 metreden büyük olan gabion sepetler diyafram adı verilen tel örgü paneller ile 1 metrelik hücrelere ayrılarak kuvvetlendirilmiştir.

Gabion sepetler çoğunlukla deniz kıyı korumalarında ve nehir ıslahlarında, erozyon kontrol yapılarında, karayolu ve demiryolu yapılarında kullanılırlar. KICIMAN, 5×7, 6×8, 8×10 ve 10×12 cm göz açıklıklarında ve örgü teli için Ø2.00mm'den Ø3.40mm'e kadar değişen tel kalınlıklarında üretim yapmaktadır. Ayrıca, daha yüksek korozyon dayanımı için PVC kaplı gabion sepetlerde ürün yelpazemiz içinde bulunmaktadır. Sepetlerin yapımında kullanýlan altıgen tel örgü TS EN10223-3’e uygundur.

Gabion Sepetlerin imalinde kullanılan bütün teller ve bağ tellerinin 2 kopma dayanımı 38-55kg/mm ’dir. Teller kopma mukavemetleri ve tel çap toleransları olarak BS102/80’e uygundur. Yukardaki değerler tel örülmeden önceki değerlerdir. Toleranslar için Bkz.Tablo IV. Tellerin kopma anındaki uzama miktarı min.%12dir, galvaniz kaplaması BS443/82 ve EN10244-2’ye uygundur.

Gabion Yapıların Avantajları

1. Esneklik : 
Çift burgulu altıgen tel örgü yapı olarak büyük kuvvetlere dayanıklıldır. Ayrıca kırılma ve çatlama yapmadan yapının bir miktar yer değiştirmesine karşı kendisini adapte eder.

2. Dayanıklılık: 
Galvanizli tel örgü çok uzun bir ömüre sahiptir. PVC kaplandığı takdirde faaliyet ömürü daha da uzar. Ayrıca çift burgulu tel kafes tel örgüler gibi tek telin kopması durumunda bile çözülmez.

3. Oto-Drenaj:
Gabionlar taş ve kaya ile doldurulunca gözenekli bir yapıya sahip olur. Gözenekli yapı arkasında suyu tutmayarak, oto-drenaj yapar ve su kuvvetinin oluşmasını engeller.

4. Ekonomi:
Gabion yapılar geleneksel yapılar ile kıyaslandığında çok ekonomiktirler. Ayrıca gabion yapılar çok az bakım gerektirirler. (Yaşam boyu ekonomi)

5. Kuvvet:
Gabion yapılar çok büyük miktarda enerjiyi absorbe edebilirler ve çok büyük doğal gerilmeler altında dahi onlarca yıl sorunsuz bir performans sergileyebilirler.

 Gabion Sepet Özellikleri için tıklayınız...

Kıcıman Tel Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Blv. Tepe Prime İş Mr. A Blok Kat:12 No:73 Ankara/Türkiye - T: +90 (312) 212 96 35 - F: +90 (312) 212 96 36 - kiciman@kiciman.com
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. İnternet sitesi içerisindeki görseller, dökümanlar izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım