Gabion Torba

Gabion Torbalar göz araları 5x7, 6x8,8x10cm olan altıgen çift burgulu tel örgüden ASTM975-97 ve TS EN10223-3’euygun imal edilmiş torba biçimli gabion yapılardır. Sucuk Gabion ve Gabion Çuval da denilmektedir.(Bknz.Fig.I ve II)

Genellikle acil durumlar ve hidrolik uygulamalar için kullanılmaktadırlar. Taşile doldurularak esnek ve dayanıklı yapılar oluşturmaktadırlar.

Gabion Torbalar kapama ve doldurma esnasında kullanılacak olan teller ile beraber sağlanmaktadır. Gabion Torbalarda kullanılan teller yüksek galvanizli, düşük karbonlu çelik tellerdir. Kullanılan tel çapları ve ölçüleriçin Bknz.Tablo I. ve II. 

Gabion Sepetlerin imalinde kullanılan bütün teller ve bağ tellerinin kopma dayanımı 38-55kg/mm’dir. Teller kopma mukavemetleri ve tel çap toleransları olarak BS102/80’e uygundur. Yukarıdaki değerler tel örülmeden önceki değerlerdir. Toleranslar için Bkz.Tablo IV

Tellerin kopma anındaki uzama miktarı min.%12dir, galvaniz kaplaması BS443/82 ve EN10244-2’ye uygundur.

Gabion Yapıların Avantajları

1. Esneklik : 
Çift burgulu altıgen tel örgü yapı olarak büyük kuvvetlere dayanıklıdır. Ayrıca kırılma ve çatlama yapmadan yapının bir miktar yer değiştirmesine karşı kendisini adapte eder.

2. Dayanıklılık: 
Galvanizli tel örgü çok uzun bir ömüre sahiptir. PVC kaplandığı takdirde faaliyet ömürü daha da uzar. Ayrıca çift burgulu tel kafes tel örgüler gibi tek telin kopması durumunda bile çözülmez.

3. Oto-Drenaj:
Gabionlar taş ve kaya ile doldurulunca gözenekli bir yapıya sahip olur. Gözenekli yapı arkasında suyu tutmayarak, oto-drenaj yapar ve su kuvvetinin oluşmasını engeller.

4. Ekonomi:
Gabion yapılar geleneksel yapılar ile kıyaslandığında çok ekonomiktirler. Ayrıca gabion yapılar çok az bakım gerektirirler. (Yaşam boyu ekonomi)

5. Kuvvet:
Gabion yapılar çok büyük miktarda enerjiyi absorbe edebilirler ve çok büyük doğal gerilmeler altında dahi onlarca yıl sorunsuz bir performans sergileyebilirler.

Kıcıman Tel Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Blv. Tepe Prime İş Mr. A Blok Kat:12 No:73 Ankara/Türkiye - T: +90 (312) 212 96 35 - F: +90 (312) 212 96 36 - kiciman@kiciman.com
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. İnternet sitesi içerisindeki görseller, dökümanlar izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım